Jak uzupełnić woskowijkę woskiem?

“Jak uzupełnić woskowijkę woskiem?”, takie pytanie pojawia się, kiedy woskowijka w dotyku zaczyna przypominać bawełnianą tkaninę, już nie utrzymuje formy ani się nie klei. Mamy nadzieję w prosty sposób wyjaśnić niezbyt trudną metodę.

Proponowana przez nas metoda jest przy użyciu żelazka, ze względu na dostępność produktów, łatwość wykonania oraz możliwość wyczyszczenia wszystkiego po zabawie 🙂

Sładniki:

 • blacha do pieczenia
 • papier do pieczenia
 • wosk pszczeli lub sojowy (dostępny w naszym sklepie zobacz tutaj)
 • żelazko
 • (opcjonalnie): olejek z jojoba, olejek z drzewa herbacianego, żywica sosnowa

Jak wykonać:

 1. Przygotowując się wcześniej, mieszamy w szklance razem wszystkie olejki, które chcemy dodać do naszej woskowijki np. olej z jojoba, olejek z drzewa herbacianego, czy żywicę sosnową (podczas naszej produkcji używamy tylko wosk, ze względu na brak możliwości pozyskania żywicy w etyczny i zrównoważony sposób, a ostatecznie nie ma zbyt dużej różnicy we właściwościach);
 2. Na umytą wcześniej blachę piekarnika należy nanieść wokowijkę;
 3.  Następnie kładziemy równomiernie po woskowijkice wosk i żywicę (opcjonalnie). Wcześniejsze starcie lub pokrojenie na drobniejsze fragmenty ułatwi nam topienie. Nasz wosk sprzedawany jest w cienkich płachtach, które nie wymagają rozdrabniania.
 4. Żelazko rozgrzewamy do najwyższej z możliwych temperatury. Woskowijkę po całości nakrywamy papierem do pieczenia, a następnie zaprasowujemy wosk i żywicę dociskając żelazko do blachy.
 5. Na koniec zdejmujemy papier do pieczenia, a następnie woskowijkę. W powietrzu wachlujemy przez chwilę (około pół minuty), a następnie możemy położyć ją na czystym blacie do całkowitego wyschnięcia. Jeśli chwilę nie powachlujemy w powietrzu, to woskowijka może przykleić się nam do powierzchni na której ją położymy.
 6. Po całej zabawie z wosku czyścimy poprzez zdrapanie wosku lub rozgrzewając. Przy użyciu żelazka rozgrzewamy od spodniej części blachę, z góry zbierając wosk resztkami tkanin, które możemy wyrzucić.

Pewne etapy można modyfikować np. robiąc woskoskowijkę na blacie lub desce do prasowania. Wybraliśmy metalowa blachę, ponieważ lepiej przewodzi ciepło oraz łatwiej później ją wyczyścić.

W celu poznania innych, bardziej “brudnych” metod jak uzupełnić woskowijkę woskiem lub ją zrobić, serdecznie zapraszamy na nasze warsztaty 🙂 zapisy można znaleźć -> tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *